GÜLENİZM’İN DEVLET VE TOPLUM İLE İMTİHANI

gülen

ş. Fethullah Gülen Gülen hareketinin- örgütünün 2 eseri:

Birincisi; Yurt dışındaki okullar…

Yurt dışındaki okulları emperyalizmin ülkeleri dönüştürme stratejisinden ilham aldı. Okullarla ülkeleri dönüştürmek çabası Osmanlı ve 3. dünya ülkelerini dönüştürmek isteyen emperyal devletlerin projesi idi. Bu ülkelerin seçkinlerini okutmak, dillerini değiştirmek ve ilerde devletin yüksek kademesinde rol aldığında Türkiye’nin hizmetkârı yapmak. Okulların perspektifi buydu. Yalnız Türkçe Olimpiyatları gibi faşist duyguların empoze edildiği ve toplu emperyal duygu rahatlatma seanslarına insanları çekmek kolaydı. Ama samimiyet ve yiğitlik odur ki o çocukları kendi dilleriyle bu topraklarda dinlemekti. Ancak o yiğitliği değil gidip körpe çocukların yabancı telaffuz ile konuştukları Türkçe üzerinden emperyal hedeflere adım adım nasıl yaklaşıldığının hazzı içinde yaşanılıyordu.

İkincisi; Türkiye’nin dönüşümünde asker- yargı- emniyet ve sivil bürokrasiye yaptığı insan kaynaklı yatırımdı. Bu yatırımın meyvelerini Ak Parti’nin harekete geçirdiği siyasal güç ile birlikte değişimine katkıda bulundu. Bu katkı neticesi siyasal- sosyal- ekonomik imtiyazlar talep etti. Bu imtiyazlar bir süre sonra vesayete dönüştü. Bir baktık ki karşımızda giden Ergenekon- Kemalist vesayetin benzerini Hizmet Hareketi oluşturmuş. Kendi dışındaki kimseye müsamaha göstermeyen, var olanları pasifize eden, hâkimiyeti elde tutmak için her türlü aracı kullanmaktan kaçınmayan bir vesayet. Ve bu vesayet Türkiye’yi kuşatmaya başladı.

 

ş. Millet Meclisi…

Darbe dönemlerinde sürekli kullanılan bir söz vardı: Meclise sahip çıkmalı…

Yeni bir darbe- kriz dönemindeyiz. Evet, bugünde, yarında meclise sahip çıkmalı…

Operasyonlarla halk iradesi üzerinde oyun oynanmasına izin verilmemeli…

Hükümetlere karşı örgütlerin kurdukları kumpaslar boşa çıkarılmalı…

Meclis’in iradesine ipotek koyacak ve algı operasyonları ile yönlendirecek güçlere karşı durmalı…

Meclisi bürokrasinin ayak oyunlarına ve projelerine teslim etmemeli…

Ortak halk iradesinin eksiklerine rağmen en iyi temsil edildiği yere sahip çıkmalı…

Millet’i yönetmeye talip olanların yeri Meclis’tir… Arka odalar, gizli dosyalar, çarpık ilişkiler değil…

Her türlü vesayetçilerin, asker- yargı- emniyet içinde hakimiyet taslayanların, örgütlerin, cemaatlerin, tarikatların, ulusal ve küresel aktörlerin kumpaslarına karşı Millet’i müdafaa yolu meclisten geçer…

 

ş. Hangi Cemaat?

Cemaat’i bazı kesimler tanımlarken; Afrika başta olmak üzere dünyanın dört bir yanına dağılmış ve fedakarane çalışan öğretmenlerden, yardım için çalışan gönüllülerden, naif, yumuşak insanlardan böyle bir şey gelmeyeceğini, beklenmeyeceğini, yapmayacaklarını belirtiyorlar.

Evet, Fethullah Gülen Cemaati içinden bu vasıfları taşıyan ve çaba gösteren insanlar var.

Fethullah Gülen Cemaati çok katmanlı bir yapı… Bu katmanlar birbiriyle direkt ilişkilenmemektedir.

Katmanlar birbiriyle üst yönetimler ve ihtiyaç duyduğunda o da referansla birbiriyle ilişkilenebilmektedir. Asker, yargı, emniyet, küresel yapıdaki ilişkilenmeleri farklı katmanlardaki kimseler bilmemektedir.

Haberleri ancak bilgi sahibi olmaları gereken dışında olmamaktadır. O verilen bilgilerde sadece yönlendirme ve manipülasyon amaçlıdır.

Kamuoyuna bu yüzleri gösterirken diğer katmanlardaki yüzlerden ve faaliyetlerden kimsenin haberi yoktur.

Bu insanların çalışmaları arkasına sığınarak cemaat tanımlaması yapmak ana gövdeyi- yapıyı- çekirdeği görmemekten kaynaklanıyor.

 

ş. Fethullah Gülen Cemaati, Kemalist gelenekten siyaset algısı ve yöntemi devşirdi.

Bu yöntemde ana ilkeler:
1- Sivil- Asker- Yargı Bürokrasisi ele geçirilecek. Buradan siyaset- ekonomi- toplum buradan yönlendirilecek. Dosyalar- davalar belli bir süreç için şekillendirilecek.

2- Basın üzerinden manipülasyon: Zaman ve Bugün Gazeteleri, Televizyonlar(STV- Bugün- Kanaltürk) gibi basın araçları ile kamuoyu yönlendirilecek.

3- Diziler üzerinden toplum algısı değiştirilmeye çalışılacak. Şefkattepe gibi diziler üzerinden algı mühendisliği yapılacak.

4- Küresel güçlerden destek istenecek. Okullar ve diğer kanallarla oluşan ilişkiler üzerinden Türkiye’ye baskı yapılacak.

Dikkat ediniz;
Halkın ne düşündüğünü, beklediğini, hedeflediğini hesaba katmayan bu yaklaşımlar ile,
siyasal- toplumsal yaşam şekillendirilmeye çalışılıyordu.

Birilerinin F. G. Örgütü- Cemaati’ne bunların eskide kaldığını, hiçbir işe yaramayacağını, kendilerine zarar vermekten başka işe yaramayacağını, kimsenin bunları yutmadığını hatırlatması lazım.

 

ş. 17 Aralık süreci ile birlikte sürekli olarak Gülenistler, Erdoğan’ın etrafının; bir zamanlar devleti TAĞUT ve DAR’UL HARB olarak görenler tarafından kuşatıldığını yazıyorlardı.

Ve aslında esas meselenin bu düşünce taraftarlarının etkin olmasına ve kendilerine yönelik operasyonu bu kişilerin varlığına bağlama çabaları da bulunmaktadır.

Onlara göre bu kişilerin varlığı devlet için daha büyük tehdit oluşturmakta imiş. Kendileri devlet algısı yönünden daha uygun olduklarını dile getiriyor.

Bir insan veya grubun geçmişte savunduğu ve savunmaya devam ettiği düşünceleri ancak fikirle ve kendi pratiğiyle mahkûm edilebilir. Ülkeye tehdit algılamasına kendisi karar veremez. F. G. Cemaati’nin şu anda yaşadığı gibi…

Geçmişte kendilerini Radikal İslamcı olarak nitelendiren bir çok grup, cemaat ve camia bu ülkenin dönüşümü için mücadele etti.

Binlerce insan yetiştirdi. Emekler verdiler. Bedeller ödediler. Fikirler geliştirdiler. Kurumsal olarak dönüştüler. Kendilerini değiştirdiler.

Kurumsal dönüşümde bir zamanların illegal örgütleri bugün toplantılarını- istişarelerini en açık haliyle yapmaktadırlar. Şefaf bir şekilde örgütlenmektedirler.

Bu noktada bu cemaatler- örgütler şu anda F. G. Cemaati’nden ileridedirler.

 

ş. Fethullah Gülen ve Abdullah Öcalan’a Özgürlük…

Fethullah Gülen; Amerika’da ev hapsi hayatı yaşıyor.

Abdullah Öcalan; İmralı’da yarı ev hapsi yaşıyor.

Fethullah Gülen; gazeteci aracılığıyla gönderdiği mektuplarla mesaj yolluyor.(Dikkat edin artık sohbet kasetleri yayımlanmıyor. Çünkü kasetleri yayınlayanlar, istedikleri yeri kesip istedikleri yerleri yayımlıyorlar.)

Abdullah Öcalan; BDP’li milletvekilleri aracılığyla gönderdiği mektuplarla mesajını kamuoyu ile paylaşıyor.

Fethullah Gülen; lideri olduğu cemaati direkt yönetemiyor. O’nun adına bazıları karar alıyor.

Abdullah Öcalan; PKK’ya sahip çıkamıyor ve yönetemiyor. O’nun adına örgüt karar alıp, uyguluyor.

Fethullah Gülen; halk ile direkt iletişim kuramıyor. Sadece seçilmiş ve referanslı kişilerle görüştürülüyor.

Abdullah Öcalan; halktan sadece ailesi ile görüşüyor, mesajları topluluklara okunmak üzere gönderiliyor.

Türkiye’nin her boyutu ile siyasi olan 2 önemli ismi; mekan, zaman ve imkan yönünden özgür kalmalıdırlar. Kalsınlar ki; Onlar adına yapılan ile Onların yaptıkları belli olsun.

Şu anda Onlar adına her türlü siyasi faaliyet yapılıyor, ama Onlar hiçbir şey yapamıyor.

Normalleşme ve Hakikat için Fethullah Gülen ve Abdullah Öcalan’a tam anlamıyla özgürlük sağlanmalıdır.

 

ş. Fethullah Gülen Hareketi’nin dönüşmesi çok zor… Çünkü bu örgüt- hareket- cemaat Kemalist- Ergenekon anlayışının İslam kılıfı ile yeniden dönüştürülmüş hali…

Bu yapının anlayışına göre; yönetmek için halk temelli değil askeri- yargı- emniyet ve sivil bürokraside hakim olmaktan geçiyor. Halk ise basın- sermaye ve manipülasyon ile yönlendirilecek bir tabaka- sınıftan müteşekkildir.

Dönüştürmede yine de belirleyici olan yine her şeye rağmen Halk olacak. Halkın gazeteye, kurumlarına, çalışmalarına vereceği destek veya geri çekeceği destek bu sürecin geleceğini belirleyici kılacak.

Halk tavrını koyarsa cemaat kendi kendini özeleştirisini yapar. Sadece devlet tavır koyarsa, onu aşmak cemaat için kolaydır.

Ama halk tavır koyarsa özeleştiri- değişim ancak gerçekleşebilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s